Pamatujete se na legendární film s názvem „Vrchní, prchni!“? V jednom záběru tam Josef Abrhám chystá lest na vrchního číšníka, k jehož luxusnímu vozu si přistaví svůj Velorex. Z telefonní budky zavolá do místní restaurace, číšníka osloví podle předem zjištěného jména na vizitce a sdělí mu, aby si přeparkoval vůz, že údajně stojí na kanálu, a že čisticí služba bude kanály „vybírat, a to zásadně v noci“.
Skutečně vypečený žertík, kterému se zasměje snad každý, ale ne každému je do smíchu, když se právě ten „jeho kanál“ před domem ucpe. Tentokrát přispěchá na pomoc havarijní instalatérská služba, aby zasáhla, ale ne kvůli manýrům falešného vrchního, nýbrž z čistě provozních důvodů.
Čištění kanalizace může zasáhnout každého z vás, týká se to jak rodinných domů, tak i těch bytových, a samozřejmě všech dalších staveb, které jsou napojeny na veřejnou kanalizační síť. Kanály se skutečně mohou zanést odpadem, a nejen kanály, ale i kanalizační přípojky a samozřejmě i domovní odpady a stoupačky. Do kanalizace se mohou dostat předměty, které tam nepatří, potrubí a armatury může ucpat naplavený písek, štěrk, zemina, kameny, větve, listí stromů, papíry, kusy plastových fólií a sáčků. Do kanalizace někdy prorostou kořeny stromů a keřů a tehdy je nutné, podobně jako u silných vrstev naplavenin, zasáhnout tlakovou tryskou nebo mechanickou frézou.
Jsou to operace poměrně náročné na technické vybavení, nemůže je provádět každý, a ne každý také tuto profesi zvládne kvůli nebezpečí kontaminace bakteriemi a nepříjemnému zápachu. Instalatérské firmy, které tyto zásahy provádí, jsou navíc připravené k výjezdu i mimo běžnou pracovní dobu, udržují pracovní pohotovost 24 hodin denně, po celý kalendářní rok, bez výjimek. Některé situace vyžadují rychlý zásah třeba i o půlnoci mezi sobotou a nedělí, kanály zkrátka nerozlišují, jaký je den v kalendáři, a kolik je ve skutečnosti hodin.