Co Čech, to pivař. Na Moravě frčí spíše víno a samozřejmě v celé republice jsou oblíbené i tvrdší destiláty, s obsahem alkoholu nad 40%. Ty mohou mít různý původ, mohou být vyrobeny z různého ovoce, ale jedno mají společné. Člověk je musí umět jak vyrobit, tak pít. Takový alkohol musí být vyvážený, aby nakopnul ale na druhou stranu, aby se dal pít… Jaké destiláty vyráběné u nás můžete ochutnat?
Slivovice a další ice
Slivovice je základ. Zná ji snad každý. Vyrábí se ze švestek, které se nechají zkvasit ve vhodné nádobě. Ovoce musí kvasit minimálně 6 týdnů a vyrábí se pouze ze zdravého ovoce, bez nahnilých plodů či stopek a pecek. Kvas se poté zpracovává v pálenici, kde se ovoce pálí při teplotě do 88°C. V tuto chvíli se odpařuje jen alkohol, spolu se silicemi, které způsobují konečnou chuť nápoje. Tyto nápoje mívají 32 až 76% alkoholu. Průměrně však dosahují kolem 50%, kdy je alkoholický nápoj nejlepší. Krom obvyklých chutí, jako je jablkovice, hruškovice, meruňkovice či třešňovice můžete samozřejmě vyzkoušet i specialitky, které opravdu stojí za ochutnání.
Ochutnat můžete třeba malinovici, která je vzácností. A také její cena dle toho vypadá. Většinou se pálí pouze v objemu pár lahví, protože cena tohoto destilátu je opravdu vysoká a výroba je velice nákladná. Malinové destiláty jsou výrazně aromatické, nasládlé a výrazné. Malinovice je prostě lahůdka, kterou jen tak neseženete. Další vzácností je bezinkový destilát, který se vyrábí opravdu jen zřídka. Je extrémně voňavý a chutný, avšak jeho výroba také není nejjednodušší a proto je spíše nedostatkový. Stejně to platí i pro pálenku ze šípků – šípkovici. Ta má výrazné aroma, nahořklou chuť avšak známé červené plody v ní zaručeně poznáte.
Ať se rozhodnete vyzkoušet jakoukoli z výše zmíněných pálenek, snažte se je moc nemíchat, nemuselo by vám to udělat dobře. Je nejlepší vydržet u jednoho druhu alkoholu celý večer.