Chápeme velmi dobře, že je to vrchol vší pohodlnosti, dát si pořádně teplé ponožky do vašich sandálů, zvláště pokud jste například v letovisku někde na Mallorce nebo na Kubě a je vám zima. Nechcete kazit „dovolenkovou náladu“, ale přiznejme si to všichni. Kdykoliv vidíte turistu, který si to nakračuje v sandálech a v nich má ponožky, trošku vám přejede mráz po zádech. Pokud ovšem nosíte ty ponožky v sandálech, tak vám to asi divné nepřijde, to je pravda.
Kdo vlastně ponožky nosí?
Jsou to většinou lidé staršího věku, ideálně s menším hrbem, pohodovou chůzí, často mají nějakou tu kšiltovku nebo rybářský klobouk na hlavě a nějaký typ vesty nebo bundy. Samozřejmě, že pro ně chytré řešení je noční můra pro všechny okolo. Často se taky říká, že Češi jsou známí svými prohřešky po celém světě, ovšem není to tak úplně pravda. Tuto tradici ponožkových válečníků sdílíme také s Německem, Rakouskem, Slovenskem a Polskem a dalšími státy, kde se zrovna plážová móda běžně nevyskytuje. Takže je to, dalo by se říci, mezinárodní problém. Nelze jednoduše ukázat prstem a shazovat to pouze na jednoho. Proto bychom se k tomuto měli postavit kolektivně, mezinárodně a vydat nějakou rezoluci nebo akt, který tohle zakazuje.
Co je na tom vlastně strašného?
Samotný účel sandál je ten, že noha má nějakou vrstvu mezi kůží a půdou, na které došlapuje, aniž by obětovala volnost a vzdušnost dané obuvi. Sandály se tak hojně užívaly především v teplých oblastech, přímořských oblastech a v tropech, protože byly jednoduché a splňovaly všechny požadavky. Pokud tam ovšem vložíte ponožky, děláte jednu zásadní chybu a to je to, že mažete jakýkoliv účel ty sandály, měly a děláte z nich docela ošklivý stín toho, co by měly být. Je to něco, jako kdybyste krájeli maso vidličkou nebo pili čaj z hlubokého talíře. Jde to, ale jenom proto, že to jde, tak to neznamená, že to tak být má.