Klidný a dostatečný spánek je samozřejmě pro naše fyzické i duševní zdraví a pohodu hodně důležitý. Když nám schází, měli bychom začít jednat. Je potřeba rychle zjistit, kde je problém.
Zdravotní obtíže řešíme včas
Někdy může být na vině naše onemocnění nebo nápor na psychiku, když si procházíme nějakým náročným životním obdobím. To je pak samozřejmě potřeba řešit s odborníky. Trable se spánkem bývají časté také u žen v náročné době menopauzy. Jejich organismus prodělává hormonální změny a noční buzení způsobené nejčastěji návaly horka jim dovede hodně znepříjemnit život! Pomohou nejen léky, ale také úprava životního stylu, dostatečný pohyb, kvalitní potraviny i vhodné potravinové doplňky obsahující ty nejlepší přírodní produkty. Například takový kotvičník pro ženy v tomto období může znamenat velkou pomoc a úlevu!
Vytvoříme v ložnici „oázu klidu“
Často je ale problém v naší ložnici. Je potřeba ji také pořádně zkontrolovat. Vždyť „jak si kdo ustele, tak si také lehne“! Tato místnost má být v našem domově tou nejklidnější. Neměl by nás rušit hluk z ulice ani společných chodeb a stoupaček v bytových domech. Většinou je také nevhodné, udělat si „sousedy přes stěnu“ z našich odrostlejší potomků. Jejich aktivity a denní životní rytmus může rodiče dost rušit. Další disharmonii si ve své odpočinkové místnosti můžeme vytvořit, když si z ní uděláme přeplněné skladiště často opravdu již nepotřebného nábytku i jiných věcí. V ložnici by mělo být pouze to, co slouží jejím obyvatelům! Z nábytku je nejdůležitější postel s kvalitní matrací. Jinak to nepřeháníme. Stačí přidat noční stolky, šatní skříň, prádelník, případně kosmetický stolek a židli nebo křesílko. Dále musíme myslet na to, že pro klidný spánek je nejlepší ložnice chladnější (stačí 17 až 19 °C). Méně topíme, pravidelně větráme. Vzduch by neměl být moc suchý. O správnou vlhkost se kromě odpařovačů nebo zvlhčovačů dokážou postarat také dobře vybrané druhy rostlin.